Używanie prezerwatyw może zapobiegać zakażeniom przenoszonym drogą płciową, a także zapobiegać niechcianym ciążom. Więc co robisz, gdy prezerwatywa się zepsuje? Pęknięcie prezerwatywy podczas seksu jest przerażające, ale się zdarza. Chociaż powinieneś używać prezerwatywy za każdym razem, gdy uprawiasz seks, szczególnie jeśli nie jesteś w stałym związku i/lub nie jesteś regularnie testowany, prawda jest taka, że w praktyce prezerwatywy nie są w 100% skuteczne – co oznacza, że tak, istnieje niewielka szansa, że mogą pęknąć podczas seksu. W rzeczywistości jedno badanie przeprowadzone na 544 mężczyznach wykazało, że w 7,3% czasu uprawiania seksu prezerwatywa pękła lub zsunęła się.
Jak rozpoznać, że prezerwatywa pękła?
Warto szybko sprawdzić prezerwatywę po jej założeniu. Czasami prezerwatywy pękają w opakowaniu lub podczas ich zakładania. Jeśli to ty nosisz prezerwatywę, zazwyczaj czujesz, że pęka. Nastąpi natychmiastowa zmiana w odczuciu. Jeśli tak się stanie, powiedz swojemu partnerowi, wyciągnij i obejrzyj prezerwatywę. Dobrym rozwiązaniem jest okresowe sprawdzanie prezerwatywy podczas seksu — powiedzmy, gdy zmieniasz pozycję. Powinieneś być w stanie zobaczyć lub poczuć pęknięcie. Wiele osób nie zauważa, że prezerwatywa pękła, dopóki nie skończą uprawiać seksu. Dlatego ważne jest, aby po wyjęciu prezerwatywy sprawdzić, czy nie ma widocznych dziur lub przecieków.
Co zrobić, gdy prezerwatywa pęknie?
1. Jeśli nie miałeś jeszcze wytrysku i zauważysz, że prezerwatywa się zepsuła, natychmiast wymień ją na nową.
2. Jeśli miałeś wytrysk, od razu idź do łazienki. Jeśli dopiero po seksie zorientujesz się, że prezerwatywa pękła, natychmiast idź do łazienki. Teoretycznie późniejsze oddawanie moczu może pomóc w wypchnięciu niektórych patogenów, więc nie ma w tym nic złego. Twoja partnerka powinna również natychmiast oddać mocz i umyć się ciepłą wodą z mydłem. Oczyszczenie miejsc intymnych jak najszybciej może pomóc zmniejszyć narażenie na wirusy. Ale uważaj, na oddawaniu moczu i myciu się po seksie z pewnością nie można polegać w kwestii zapobiegania infekcjom lub ciąży. Jasne, może to w niewielkim stopniu zmniejszyć ryzyko, ale nie eliminuje go całkowicie.
3. Jeśli twoja partnerka nie chce zajść w ciążę, udaj się do lekarza, a następnie do apteki po antykoncepcję awaryjną. Aby zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę, twoja partnerka powinna działać tak szybko, jak to możliwe. Jeśli nie stosuje innej metody antykoncepcji, takiej jak tabletki hormonalne lub wkładka domaciczna, powinna zastosować antykoncepcję awaryjną. Plan B działa do 72 godzin po stosunku bez zabezpieczenia. Zasadniczo plan B zapobiega przyczepianiu się zapłodnionej komórki jajowej do wyściółki endometrium, ale może również zapobiegać owulacji i zapłodnieniu komórki jajowej przez plemniki. Ważne jest, aby pamiętać, że większość antykoncepcji awaryjnej jest tym skuteczniejsza, im szybciej się ją zażyje, więc upewnij się, że Twoja partnerka uda się do lekarza i apteki jak najszybciej.
4. Przetestuj się pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową. W większości przypadków nie ma potrzeby spieszyć się do najbliższej przychodni już następnego dnia. Powinieneś wykonać test molekularny DNA chorób przekazywanych drogą płciową w ciągu najbliższych 3-4 dni po stosunku. Dobrym pomysłem jest również udanie się do lekarza lub do przychodni zamiast wykonywania testu w domu, co może czasami dawać niedokładne wyniki. Po przybyciu do gabinetu lekarskiego lub przychodni lekarz lub pielęgniarka zwykle oceniają ryzyko infekcji. Zazwyczaj zostaniesz poproszony o wypełnienie kwestionariusza na temat historii seksualnej i wykonanie badania moczu, a także badania krwi, jeśli testujesz na choroby przenoszone drogą płciową, takie jak HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C oraz kiła. Jeśli uprawiałeś seks oralny lub analny bez zabezpieczenia, lekarz może poprosić o wymaz z gardła lub wymaz z odbytu. W przypadku większości testów na wyniki trzeba będzie poczekać od kilku dni do tygodnia. Jeśli wynik testu jest pozytywny, natychmiast poddaj się leczeniu i poinformuj partnera. Jeśli twoje wyniki wrócą negatywne, twój lekarz prawdopodobnie poprosi cię o wykonanie testu kontrolnego trzy miesiące później, jeśli zaczniesz wykazywać objawy.
5. Sprawdź swoje prezerwatywy. Aby zapobiec ponownemu pęknięciu prezerwatywy w przyszłości, ważne jest, aby prawidłowo przechowywać i zakładać prezerwatywy. Należy zawsze upewnić się, że prezerwatywy nie są stare lub przeterminowane, ponieważ mają tendencję do degradacji i osłabienia z czasem. Jeśli prezerwatywa ma więcej niż kilka lat, prawdopodobnie należy ją wyrzucić. Dodatkowo, zastanów się, gdzie trzymasz prezerwatywy. Jeśli zostaną wystawione na działanie ciepła, łatwiej pękną, więc nie trzymaj ich w portfelu w spoconej tylnej kieszeni. Zamiast tego trzymaj je w chłodnym miejscu, na przykład w szufladzie sypialni.