Naleśniki głównie kojarzą się ze samkami dzieciństwa. Przygotowywane na słodko stanowiły doskonałą przekąskę, deser, a nawet obiad. Naleśniki to proste i szybkie danie, które zarazem może być różnorodne ze względu na mnogość dodatków, z którymi można naleśniki serwować. Jednak bardzo często mówi się, że naleśniki mają wysoką wartość kaloryczną. Czy rzeczywiście tak jest? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od rodzajów składników, które zostaną wykorzystane.
Domowy przepis na naleśniki – kaloryczność
- 1 szklanka mąki pszennej
- 2 jaja kurze
- 1 szklanka mleka
- 3 łyżki oleju lub masła
- szczypta soli
Z takich ilości powstanie 10 naleśników. Jeden naleśnik będzie miał około 110 kcal. Jednak zawartość kaloryczna będzie zmienna w zależności od wyboru przykładowo mąki, gdyż mąka żytnia w 100 g zawiera około 350 kcal, mąka gryczana około 335 kcal, mąka migdałowa około 600 kcal, a pszenna a zarazem najczęściej wykorzystywana do przygotowywania domowych naleśników posiada około 360-370 kcal. Jak widać rodzaj użytej mąki znacznie zmieni kaloryczność naleśników. Jednak bardzo dobrym zabiegiem jest mieszanie dwóch rodzajów mąk w celu zmniejszenia kaloryczności, a także nadania naleśnikom wyższej wartości odżywczej. Mąka pszenna posiada mniejszą zawartość witamin i składników mineralnych, w porównaniu do mąki żytniej.
Rodzaj mleka również będzie wpływać na kaloryczność. Domowe naleśniki przygotowane na bazie mleka 3,2% tłuszczu zawierać będą nawet 50 kcal więcej w porównaniu do mleka 0,5%. Wynika to z tego, iż 1 szklanka mleka 3,2% posiada około 150-155 kcal, podczas gdy szklanka mleka 0,5% zawiera około 100 kcal.
W przypadku tłuszczu, zazwyczaj masło ma niewiele mniej kalorii w porównaniu do oleju, jednak wszystko uzależnione jest od składu oraz producenta.
Jakie dodatki do naleśników domowych?
Do domowych naleśników wykorzystać można zarówno dodatki, które spowodują bardzo szybko podniesienie cukru we krwi, a więc takie, które w składzie zawierać będą duże ilości cukrów prostych, jak i dodatki, które są zdrowsze i wywierają korzystniejszy wpływ na organizm.
Jednym z najpopularniejszych dodatków do naleśników domowych są dżemy. Zazwyczaj łyżeczka (15g) dżemu kupionego w sklepie zawiera 40-50 kcal, dlatego też tego typu produkt w znaczny sposób podniesie kaloryczność. Innym częstym dodatkiem uwielbianym przede wszystkim przez dzieci są różnego rodzaju kremy i wyroby czekoladowe, które zawierają bardzo duże ilości cukru oraz tłuszcze utwardzane, które powodują schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Tego typu dodatki, w 100g posiadają nawet 800 kcal! Zatem nawet dodana łyżeczka spowoduje, iż naleśniki domowe staną się prawdziwą bombą kaloryczną.
Zdrowszymi alternatywami z pewnością są dodatki, takie jak świeże owoce (przede wszystkim najlepiej wybierać owoce sezonowe, takie jak maliny, jeżyny, truskawki, poziomki, i inne), które oprócz tego, iż są źródłem witamin i składników mineralnych, a także związków o charakterze antyoksydacyjnym, to również są mało kaloryczne, gdyż 100 g świeżych owoców zawiera około 50-70 kcal.
Korzystniejsze dla zdrowia będą również chude twarogi zawierające w 100 g około 70 kcal oraz jogurty (ważne, by były to jogurty naturalne, bez dodatku cukrów).
Inne ważne wskazówki:
- Zamiast cukru warto zastosować miód, jednak również nie należy spożywać dużej ilości miodów ze względu na wysoki indeks glikemiczny.
- Do naleśników domowych warto dodać szklankę wody gazowanej, która nada naleśnikom puszystość.
- Należy smażyć naleśniki na rozgrzanej patelni – proces smażenia nie powinien odbywać się zbyt długo, gdyż absorbujący tłuszcz spowoduje zwiększenie kaloryczności, a ponadto im dłuższy czas ogrzewania oleju, tym szybciej dochodzi do utleniania tłuszczów i powstawania szkodliwych dla zdrowia związków.
A może na słono?
Bardzo dobrym urozmaiceniem będzie przygotowanie naleśników w wersji na słono. Oprócz tego, iż znacznie zredukować można zawartość cukrów w daniu, a tym samym zmniejszyć kaloryczność, to również będzie to doskonała okazja na spróbowanie czegoś nowego! Mało kalorycznymi dodatkami będą warzywa, takie jak pieczarki (100g = 30 kcal), czy papryka ( 100g = 40 kcal).
W przypadku serów warto zdecydować się na sery typu feta, gdyż w porównaniu do serów żółtych charakteryzują się mniejszą ilością kalorii.
Naleśniki domowe pod kątem kalorycznym są bardzo zróżnicowane, gdyż wartość energetyczna zależy od wielu czynników, takich jak dodane składniki podstawowe oraz rodzaj dodatków. Z pewnością dodatki zawierające cukry, takie jak dżemy, czy wyroby czekoladowe będą posiadać znacznie wyższą liczbę kalorii w porównaniu do naleśników z owocami, czy jogurtem naturalnym. Dlatego też przed przystąpieniem do przygotowywania naleśników warto czytać etykiety i dokładnie przestudiować składy poszczególnych produktów.