Alimenty to przez wielu temat znany nawet jeśli w praktyce nie mieli z nim styczności. Jednak warto zapoznać się z obowiązującymi kodeksami, przepisami, gdyż bardzo często życie lubi zaskakiwać i to, że na dzień dzisiejszy nie mamy styczności z alimentami nie oznacza, że kiedyś taka sytuacja nie będzie mieć miejsca. Woku tak ważnej sprawy pojawiła się tak duża ilość mitów, że niektórzy mogą mieć problem z selekcją informacji dlatego warto też zapoznać się z tym artykułem, gdyż to właśnie w nim znajdziesz aktualne „Newsy” na temat alimentów na dorosłe dziecko.
Kiedy trzeba płacić alimenty na dorosłe dziecko?
Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka obowiązuje rodzica do momentu, kiedy dana osoba nie będzie w stanie utrzymać się samodzielnie. Nie jest to informacja wyssana z palca, lecz wynikająca z obwiązujących w Polsce ustaw. O alimentach w przypadku dorosłego człowieka mówimy w momencie kiedy opłaty te zostały uzasadnione w wydanym przez sąd wyroku. Jednak przepisy nie tylko mówią o tym, w jakich przypadkach można wnioskować o alimenty, lecz także o tym kiedy możemy zrzec się ich płacenia.
Kiedy Ojciec nie musi płacić alimentów na dziecko?
Kluczowym aspektem jest wspomniana zdolność do samodzielnego utrzymania się. W przepisach zostało przyjęte, że dziecko do 18 roku życia nie ma takiej zdolności. Od 16 roku życia jednak w Polsce można legalnie pracować dlatego też jeśli uzyskane dochody pozwalają na samodzielne utrzymanie się to rodzic może ponownie sprawę skierować do sądu. Ten natomiast całość przeanalizuje i wyda dokument, w którym będzie widniał zapis uprawniający do zaprzestania czynności, jaką jest wpłata określonej kwoty na konto ojca lub matki w zależności kto płaci alimenty. Mimo wszystko w 90% przypadków dziecko jest w stanie zarobić na siebie będąc starszym.
Alimenty, a nauka pełnoletniego dziecka
Co w momencie gdy pełnoletnie dziecko będzie dalej się uczyć dorabiając? Jeśli zdolność fizyczna i psychiczna pozwoli takiej osobie ukończyć studia to obowiązek, jakim jest płacenie alimentów dalej trwa. Podobna sytuacja ma miejsce kiedy dziecko po 18 roku życia podejmuje pracę, po czym po nagle z niej rezygnuje idąc na studia wtedy sąd może umowę alimentacyjną odnowić. Nawet w momencie kiedy nasze dziecko ukończy więcej niż jeden kierunek studiów nie możemy być pewni co do tego, że ot, tak znajdzie prace. Trzeba mieć świadomość tego, że życie nie jest usłane różami i obowiązek alimentacyjny może dalej być aktywny nawet po okresie edukacyjnym.
Alimenty, a chore dziecko
W momencie kiedy dzieciak nie może podjąć pracy lub kontynuacja nauki jest niemożliwa przez jego niepełnosprawność to sprawa jest oczywista mianowicie obowiązek alimentacyjny dalej trwa. Nawet w przypadku, gdy dana osoba jest już pełnoletnia i może okazać się, że obowiązek ten będzie z nami aż do jego śmierci. Dodatkowo narkomania lub alkoholizm uważane są również za chorobę co także wiąże się z koniecznością dokonywania terminowych wpłat.