Stosunek seksualny wiąże się z chwilami uniesienia, przyjemności płynącej z poczucia bliskości dwóch osób. Warto zwrócić uwagę na to, że wspomniany akt może przybierać czasami różne oblicza, również te niechciane. Dzieje się tak np. w momencie, kiedy para zabezpiecza się przy użyciu prezerwatywy. Złośliwość rzeczy martwych jest tu nad wyraz obecna. Pęknięcie prezerwatywy to z pewnością nie to, czego oczekujemy podczas stosunku. Niemniej jednak przezorny zawsze ubezpieczony. W związku z tym warto być bogatszym w wiedzę, co zrobić, gdy pękła prezerwatywa.
Pęknięcie prezerwatywy to jeszcze nie koniec świata
Osoby stosujące różnorodne środki antykoncepcji z reguły starają się uniknąć nieplanowanej ciąży. Niemniej jednak czasami używa się przedmiotów, które dodatkowo mają zabezpieczyć nas przed różnego rodzaju chorobami. Dobrym wyposażeniem, spełniającym te przesłanki jest prezerwatywa. Wspomniane akcesorium, wykonane najczęściej z lateksu, poliuretanu czy syntetycznej żywicy potrafi jednak zawieść. Wówczas zastanawiamy się, co zrobić, gdy pękła prezerwatywa? Oczywiście, jest to sytuacja niepożądana, jednak nie zawsze niesie ze sobą negatywne konsekwencje.
Natychmiastowe przerwanie stosunku
Pierwszą, podstawową zasadą, gdy dojdzie do pęknięcia prezerwatywy jest przerwanie stosunku. Partner powinien jak najszybciej wyciągnąć penisa z pochwy. Oczywistym jest fakt, że tylko w taki sposób zminimalizujemy ryzyko negatywnych skutków. Dodatkowo, jeżeli mówimy o stosunku kobiety z mężczyzną warto, aby płeć piękna jak najszybciej oddała mocz, co pozwoli wyeliminować ewentualne pozostałości nasienia, czy jeżeli nie doszło do wytrysku, ejakulatu.
Zastosowanie „tabletki dzień po”
Dzisiejszy rynek oferuje wiele rozwiązań. Jedne z nich są lepsze, inne gorsze. Pośród różnorodnych alternatyw warto rozważyć zastosowanie tzw. „tabletki dzień po”. Nie od dziś wiadomo, że pęknięcie prezerwatywy to zdecydowanie większa szansa na zajście w ciążę, nawet w momencie, kiedy nie doszło do wytrysku. Wspomniany medykament wymaga jednak uprzedniej konsultacji lekarskiej i przepisania stosownej recepty. Co ważne, tabletka pomimo mylącej nazwy może być zastosowana nawet do 72 godzin po stosunku.
Zagrożenia wynikające z zastosowania tabletki
Tabletki mające na celu wyeliminować ryzyko ciąży w przypadku pęknięcia prezerwatywy niosą za sobą też pewne ryzyko. Osoba przyjmująca musi liczyć się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych, takich jak:
- wymioty
- nudności
- bóle piersi
- bóle i zawroty głowy
Odwiedzenie ginekologa i zrobienie testu ciążowego
Jeżeli nadal zastanawiamy się, co zrobić gdy pękła prezerwatywa, powinniśmy rozważyć udanie się do ginekologa, szczególnie gdy mówimy o okazjonalnym seksie niebędącą naszym stałym partnerem. Specjalistę powinniśmy odwiedzić po około 14 dniach od momentu stosunku. Pozwoli to m.in wykluczyć zarażenie chorobami wenerycznymi. Alternatywnie, warto rozważyć zrobienie testu ciążowego. Tutaj należy jednak wspomnieć, że powinien zostać on wykonany nie wcześniej niż osiem dni po zbliżeniu.
Rzeczy, których nie powinniśmy robić
Do tej pory rozważaliśmy różne opcje, które dały nam odpowiedź na pytanie, co zrobić, gdy pękła prezerwatywa. Na koniec warto wymienić kilka rzeczy, które pomimo, że na pierwszy rzut oka wydają się rozsądne, nie powinny być stosowane w momencie pęknięcia prezerwatywy. Przede wszystkim niewskazane jest:
- stosowanie wszelkiego rodzaju środków dezynfekujących wewnątrz pochwy,
- nadmierne przemywanie czy irygacja wnętrza pochwy.