Prezerwatywy są jedną z najczęściej stosowanych metod antykoncepcji w Polsce. Są one również skuteczną ochroną przed wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową. Za ich popularnością stoją przystępna cena, łatwa dostępność oraz prostota stosowania. Skuteczność antykoncepcyjna prezerwatyw to około 98%. Należy jednak pamiętać, że tak wysoki wskaźnik gwarantuje odpowiedni rozmiar zabezpieczenia oraz właściwe założenie. Temat może wydawać się banalny, ale warto upewnić się, czy wiesz jak poprawnie założyć prezerwatywę. Będzie to wyraz dojrzałości i odpowiedzialności za siebie i drugą osobę.

Błędy popełniane przy zakładaniu prezerwatywy

Założenie tego typu zabezpieczenia zwykle wydaje się bardzo prostą czynnością. Jednak tutaj również można popełnić kilka błędów, które grożą niechcianymi skutkami. Są to:

  • zbyt późne zakładanie prezerwatywy, już po kontakcie z narządami płciowymi drugiej osoby
  • rozpoczęcie stosunku w momencie, gdy brakuje nawilżenia, co grozi pęknięciem kondomu
  • uszkodzenie prezerwatywy paznokciami lub ostrym przedmiotem, np. podczas otwierania opakowania
  • stosowanie środków nawilżających na bazie oleju, które mogą zniszczyć kondom
  • stosowanie środków nawilżających, które nie są przeznaczone do kontaktu z prezerwatywami
  • użycie ponownie tej samej prezerwatywy
  • pomylenie stron i założenie na odwrót

Dobór prezerwatywy

Wśród często popełnianych błędów przy stosowaniu kondomów pojawia się również nieodpowiedni dobór. Często są one kupowane bez zastanowienia i w pośpiechu oraz z przeświadczeniem, że jest to produkt uniwersalny, pasujący do każdego mężczyzny. Nie jest to do końca prawda. Na rynku nie bez powodu pojawia się coraz więcej rodzajów prezerwatyw, więc warto dopasować je do siebie.

Czym należy się sugerować?

  • rozmiarem członka
  • materiałem, z którego je wykonano (szczególnie ważne przy alergii np. na lateks)
  • dodatkowymi preferencjami, np. wypustkami, extra nawilżeniem, przedłużeniem stosunku

Mężczyźni często są przekonani, że dobór rozmiaru opiera się na długości członka. Jednak większość instrukcji na opakowaniach prezerwatyw bazuje na jego obwodzie podczas wzwodu. Warto zatem zdobyć tę informację w intymnych i komfortowych warunkach, a następnie dobrać idealną szerokość kondomu. Przy nietypowych wymiarach dobrym pomysłem będzie po prostu przymierzenie prezerwatywy i dążenie do dobrania najlepszego rozmiaru, czyli odpowiednio przylegającego, ale nie nadmiernie ciasnego.

Przeczytaj:  Jak się całować z języczkiem, czyli całować po francusku?

Jak poprawnie założyć prezerwatywę?

Skuteczność zabezpieczenia przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową zapewni stosowanie się do poniższych kroków:

  1. Należy pamiętać, że kondom trzeba zakładać przed kontaktem z narządami płciowymi drugiej osoby, ale już w stanie wzwodu.
  2. Należy stosować wyłącznie produkty w terminie przydatności oraz odpowiednio przechowywane(nienarażone na wysokie temperatury lub działanie promieni słonecznych).
  3. Prezerwatywę wyjąć z opakowania bez posługiwania się ostrymi przedmiotami.
  4. Sprawdzić, która strona jest wewnętrzna-zewnętrzna jest bardziej zrolowana.
  5. Czubek prezerwatywy przyłożyć do żołędzi i nasunąć na członek pewnym, ale delikatnym ruchem, przytrzymując jedną ręką.
  6. Pozostawić wolną przestrzeń pomiędzy czubkiem kondomu a żołędziem, by mogło się w niej zebrać nasienie po wytrysku
  7. W czasie trwania stosunku kontrolować, czy zabezpieczenie pozostaje w odpowiednim miejscu oraz zmieniać prezerwatywę po każdym stosunku.
  8. Tuż po wytrysku należy wyjąć członka przytrzymując prezerwatywę-uniemożliwi to wyciek nasienia.

Może się wydawać, że temat stosowania prezerwatyw i ich poprawnego użycia jest dobrze znany, a wiedza powszechnie dostępna. Jednak czasem nawet wieloletnie używanie tego środka antykoncepcyjnego nie zapewni obalenia wszystkich mitów, które krążą nadal wśród ludzi. Dlatego warto uzupełniać swoją wiedzę, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i drugiej połowie, ale również być źródłem rzetelnych informacji dla młodego pokolenia. Otwarte rozmowy z zaufaną osobą pomogą uniknąć pomyłek przy stosowaniu prezerwatyw.

Wysoka świadomość na temat metod antykoncepcji i zapobiegania chorobom wenerycznym może zapobiec błędom, których konsekwencje będą odczuwalne przez całe życie. Prezerwatywa to również bardzo dobre zabezpieczenie przed HIV!

Artykuły z kategorii: