W przypadku choroby HIV mówi się także o AIDS. O ile HIV to choroba układu odpornościowego, która w przypadku braku podjęcia działań medycznych, prowadzi do śmierci. Szacuje się, że 90% osób, które nie podjęły leczenia, umiera w przeciągu 8-10 lat. AIDS natomiast to finalny etap tej choroby. Jest to tak na prawdę zespół chorób, które atakują osobę zarażoną wirusem HIV. Wśród nich często wymienia się nowotwory. Przez lata wokół HIV narosło wiele mitów i uprzedzeń, chociażby takich, iż zarazić można się poprzez picie z tej samej szklanki, co człowiek dotknięty chorobą. W gruncie rzeczy jednak wirus rozprzestrzenia się poprzez kontakt fizyczny. Często dotyka także narkomanów, którzy korzystają z jednej strzykawki. W tym przypadku jest to bezpośredni kontakt z krwią zarażone.
Czy HIV można zarazić się przez pocałunek?
Czy oznacza to, że HIV można zarazić się przez pocałunek? Trzeba wiedzieć, że największa ilość wirusa znajduje się przede wszystkim we krwi i to bezpośredni kontakt z nią może prowadzić do zakażenia. Jego spora ilość znajduje się także w nasieniu mężczyzny, jak również wydzielinach narządów płciowych kobiety. Dlatego to właśnie stosunek płciowy niesie ze sobą wysokie ryzyko zakażenia. Dlatego w przypadku osób, które są aktywne seksualnie, nie są jednak w stałym związku, stanowczo zaleca się stosowanie zabezpieczenia w postaci prezerwatywy w trakcie zbliżenia. Szacuje się, że pozwala to niemal całkowicie wyeliminować ryzyko zakażenia. Jednak tylko w momencie, gdy prezerwatywa jest założona w odpowiedni sposób i używana od początku do końca.
Sposoby na uniknięcie HIV:
- abstynencja seksualna
- wierność w związku
- stosowanie zabezpieczenia – poprawnie zakładać prezerwatywę
- unikanie bezpośredniego kontaktu z krwią zakażonego
HIV a pocałunek
Z uwagi na to, że w ślinie nie znajdują się wirusy HIV, nie istnieje ryzyko tego, by można było się zarazić tą chorobą wyłącznie podczas pocałunku. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę, iż osoba zarażona może mieć ranę, na przykład wargi, co niesie ze sobą ryzyko przeniesienia wirusa. Jednak jest to sytuacja o tyle skrajna, iż do zakażenia niezbędna jest spora ilość krwi. Tym bardziej, że krew zakażonego musi wejść w kontakt z krwią osoby zdrowej.
Miłość oralna a szanse na zakażenie się wirusem HIV
Przez lata mówiło się o tym, iż miłość oralna nie prowadzi do zakażenia. Jednak badania medyczne ujawniły coś innego. Czy oznacza to, że minetka a hiv mają ze sobą coś wspólnego? W tym przypadku niewiele. Chociaż wydzieliny płciowy narządów kobiety zawierają wirusa HIV, okazuje się, że ryzyko zakażenia jest mniejsze, niż w przypadku miłości oralnej, w której to partnerka zadowala partnera. Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpośredni kontakt z nasieniem mężczyzny. Należy także pamiętać, że sam kontakt oralny, to również ryzyko zakażenia innymi chorobami, chociażby kiłą lub rzeżączką. Przez wiele lat taki rodzaj kontaktu fizycznego uważany był za bezpieczny. Jednak okazuje się, że również niesie ze sobą pewne ryzyko. Dlatego należy mieć to na uwadze przy nowych znajomościach.