Ślub to wyjątkowa uroczystość, która dla wielu osób jest najważniejszym momentem życia. Zaproszenie na przyjęcie weselne wiąże się jednak z presją, która jest nakładana na potencjalnych gości. Przyjęło się bowiem, że odmowa uczestnictwa w tym wydarzeniu to znaczący nietakt, który może urazić przyszłą parę młodą. Jak uprzejmie odmówić pójścia na wesele, aby ograniczyć negatywne konsekwencje do minimum?

Jak odmówić zaproszenia na wesele – SMS najlepszym rozwiązaniem?

Przyczyn odmowy uczestnictwa w uroczystości ślubnej może być wiele. Począwszy od zobowiązań w pracy, poprzez brak czasu lub inne niespodziewane wydarzenia – każda z tych sytuacji upoważnia zaproszonych gości do odrzucenia takiego zaproszenia. Czasy, kiedy to istniał zwyczajowy obowiązek uczestnictwa w każdym ślubie, minęły bezpowrotnie. Obecnie każdy człowiek powinien być świadomy, że zaproszenie nie jest równoznaczne z koniecznością stawienia się na miejscu. Problematyczną kwestią jest jednak sposób odmowy. Wybierany przez większość osób SMS nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dobra wola państwa młodych i chęć wspólnego przeżywania tego momentu wymaga bardziej personalnych wyborów, dlatego nawet najlepiej napisana wiadomość tekstowa może zostać niezbyt dobrze odebrana przez organizatorów przyjęcia.

Najlepsze sposoby na to, jak odmówić przyjścia na wesele z wyczuciem

Nawet jeśli powody odmowy mają charakter braku chęci uczestnictwa w uroczystości, to informacja ta powinna mieć w miarę możliwości charakter bezpośredni. Dotyczy to w szczególności kolegów z pracy lub bliskich członków rodziny, z którymi istnieje możliwość spotkania się. Wówczas należy na początku podziękować za zaproszenie i wyrazić chęć uczestnictwa w przyjęciu, a następnie wytłumaczyć powody swojej obecności. Warto zdecydować się na szczere wyznanie, takie jak na przykład:

  • liczne zobowiązania finansowe,
  • konieczność wychowywania małego dziecka,
  • zwyczajny brak czasu.

Każda para młoda jest świadoma tego, że część gości zrezygnuje z zaproszenia – nie ma w tym nic złego, ponieważ każdy ma prawo do podejmowania indywidualnych decyzji.

Przeczytaj:  Czy pocałunek to zdrada?

Jakie wytłumaczenia podać?

Ciekawym aspektem jest również rodzaj wcześniej wspomnianych wytłumaczeń. Najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie przekazanie prawdziwej informacji, jednak w przypadku ambiwalentnego stosunku do pary młodej lub konieczności czasochłonnego dojazdu na uroczystość, lepszym rozwiązaniem będzie bardziej „neutralna” wymówka. Wówczas można zdecydować się na klasyczne wytłumaczenie nadmiarem obowiązków lub kwestiami rodzinnymi. Okazuje się bowiem, że prawda nie zawsze będzie najbardziej taktownym rozwiązaniem – niektóre kwestie po prostu niekiedy warto przemilczeć.

Kluczową rolę odgrywa natomiast czas przekazania informacji o odmowie. Oczekiwanie do ostatniej chwili przysporzy wielu kłopotów parze młodej, która zajęta wyborem dekoracji, dodatków i tortu weselnego, będzie zmuszona do renegocjowania ceny wynajmu z lokalem. Im wcześniej nowożeńcy zostaną poinformowani o odmowie tym lepiej – zarówno dla zaproszonego gościa, jak i dla organizatorów przyjęcia.

Inne sposoby odmówienia udziału w przyjęciu weselnym

Sytuacja komplikuje się jednak, kiedy nie ma możliwości bezpośredniego spotkania z parą młodą przed ślubem. Jak odmówić wesela, kiedy w grę wchodzi wyłącznie kontakt zdalny? Bezpieczną opcją będzie wówczas zwykła rozmowa telefoniczna. Jest ona znacznie bardziej poufała niż zwykły SMS, a poprzez połączenie wideogłosowe można w łatwy sposób uzasadnić swoją decyzję.

Warto pamiętać o tym, że nieobecność części gości jest wpisana w kwestie organizowania wesela. W grę wchodzi wówczas tak wiele aspektów, że trudno wyobrazić sobie frekwencję na poziomie stu procent. Nie ma zatem powodów do obaw i przekazanie tej przykrej wieści nie powinno wiązać się z dodatkowym stresem. Przysługą dla państwa młodych będzie natomiast informacja podana na tyle wcześnie, że nowożeńcy będą mogli w pełni skupić się na komponowaniu idealnego stroju weselnego i wyborze smacznego tortu, zamiast na nagłej odmowie ze strony gości – na przykład na kilka dni przed ślubem.

 

Artykuły z kategorii: