Nie jest tajemnicą, że rynek pracy jest wciąż otwarty na nowych pracowników. Szczególne deficyty widoczne są właśnie w wielkich zakładach produkcyjnych, gdzie występuje duże zapotrzebowanie i jednocześnie bardzo duża rotacja. Oferty pracy na magazynie wciąż przyciągają młodych i silnych mężczyzn, którzy nie posiadają wyższych kwalifikacji, ale są gotowi na ciężką pracę. Czego można się spodziewać po tego rodzaju ofertach?
Praca na magazynie – obowiązki i wymagania
W dużych zakładach produkcyjnych pewne jest, że zatrudniając się do pracy na magazynie, nie można liczyć na nudę. W zależności od zakresu obowiązków, który zostanie przedstawiony już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, można spodziewać się pracy bardziej lub mniej wymagającej fizycznie. Wśród wykonywanych podczas pracy czynności można znaleźć:
-
- przyjmowanie towaru z dostaw,
- planowanie przestrzeni magazynowej i odpowiednie rozmieszczanie w niej towaru,
- oznaczanie kartonów,
- przygotowywanie paczek do wysyłki i ich załadunek
- sprawdzanie stanów magazynowych,
- współpraca z dostawcami i innymi działami firmy,
- obsługa wózka widłowego i innych urządzeń.
Żeby dobrze wykonywać swoją pracę na magazynie, trzeba być przygotowanym do długotrwałego wysiłku, gdyż na co dzień pracuje się z dużą ilością ciężkich paczek. Część pracodawców wymaga umiejętności prowadzenia wózka widłowego, jednak nie jest to warunek konieczny. Pracownik magazynu powinien być osobą komunikatywną i potrafiącą współpracować, gdyż zwykle będzie pracował razem z całym zespołem i osobami spoza magazynu.
Warunki pracy na magazynie
Jedną z najbardziej interesujących kwestii są oczywiście zarobki. Już na start, ze względu na specyfikę pracy w magazynie można liczyć na zarobki przewyższające najniższą krajową. Po okresie próbnym otrzymuje się zwykle umowę o pracę oraz znaczną podwyżkę i szereg benefitów. Wśród dodatkowych bonusów znaleźć można posiłki pracownicze, prywatną opiekę medyczną czy karnety sportowe. Wiele firm oferuje także bezpłatny transport z miejsca zamieszkania do siedziby firmy. Cechą charakterystyczną pracy na magazynie jest również jej zmianowy charakter. Mogą to być zmiany dwunasto- lub ośmiogodzinne, należy także spodziewać się pracy w porze nocnej. Elastyczny grafik może być zaletą dla osób, które podejmują także inne zobowiązania. Warto zaznaczyć swoje potrzeby już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, by dowiedzieć się, czy będzie do praca spełniająca oczekiwania. Zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi powinno zależeć na jak najdłuższej współpracy w dobrych warunkach.
Mimo tego, iż praca na magazynie jest pracą wymagającą fizycznie, wciąż wielu mężczyzn z chęcią się jej podejmuje. Może być dobrym sposobem na dorobienie w trakcie studiów, ale także pracą stałą. Wszystko zależy od oczekiwań pracownika i jego zaangażowania. Sumienny i solidny pracownik magazynu jest dla pracodawcy cennym zasobem, o który należy dbać.