Powszechnie się sądzi, że ćwiczenia fizyczne są przeznaczone wyłącznie dla osób całkowicie zdrowych. Oczywiście, jest w tym stwierdzeniu ziarno prawdy. Niektóre urazy uniemożliwiają wykonywanie wielu technik sportowych i dyskwalifikują, przynajmniej na jakiś czas, osobę z aktywności fizycznej. Są jednak ćwiczenia uniwersalne, które sprawdzają się dla wielu osób, bez względu na ich rzeczywisty stopień zaawansowania. Taką metodą jest trening izometryczny, który będzie znakomitym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody ze zdrowym stylem życia. Wskazujemy, co to jest trening izometryczny oraz na czym polega.
Ćwiczenie izometryczne – czym jest?
Trening izometryczny to coraz bardziej popularna metoda treningowa, szczególnie wśród osób, które chcą poprawić swoją siłę i wytrzymałość mięśniową. Izometria to pozostawanie w bezruchu, zachowanie statyczności. W kontekście ćwiczeń mowa więc o takiej metodzie treningowej, która nie wymaga intensywnych wymachiwań czy szybkich biegów. Trening izometryczny to pewien rodzaj gimnastyki, która polega na utrzymywaniu pozycji ciała w statycznej formie. Jest to metoda statycznego wysiłku, w której mięśnie nie wykonują pełnego zakresu ruchu. Trening izometryczny może być stosowany dla różnych grup mięśniowych, w tym mięśni nóg, klatki piersiowej, pleców, ramion i brzucha.
Trening izometryczny ma wiele zalet. Poprawia siłę i wytrzymałość mięśniową, zwiększa stabilizację stawów, a także może być stosowany w każdych warunkach. onadto, trening izometryczny jest skuteczną metodą zapobiegania urazom, zwłaszcza w przypadku osób uprawiających sporty wymagające dużej siły i wytrzymałości mięśniowej. Może być wykonywany przez osoby, które jeszcze nigdy nie miały do czynienia ze sportem. Wówczas zakres powtórzeń jest mniejszy, a czas wykonywania pojedynczego ćwiczenia odpowiednio się skraca. Jeśli nie jesteśmy zbyt zaawansowani, warto wybrać prostszy zestaw ćwiczeń izometrycznych.
Trening izometryczny – efekty
Trening izometryczny jest niezwykle uniwersalną formą ćwiczenia, która pozwala na osiągnięcie szybkich efektów niewielkim kosztem. Co istotne, można go wykonywać w zasadzie w dowolnym miejscu. Wystarczy tylko trochę wolnej przestrzeni, mata – i gotowe! Możemy kojarzyć tego typu aktywności z tego, jak trenował Bruce Lee. Stąd też trening izometryczny w domu jest niezwykle popularną formą dbania o swoją kondycję. Jak zacząć ćwiczyć, aby móc osiągnąć realne efekty? Dla początkujących zaleca się stosowanie treningu izometrycznego raz lub dwa razy w tygodniu, z jednym dniem przerwy pomiędzy sesjami treningowymi. Stopniowo można zwiększać czas wytrzymywania w pozycji izometrycznej i ilość powtórzeń.
Dla osób zaawansowanych, które już stosują trening izometryczny, można eksperymentować z różnymi poziomami intensywności i łączyć go z innymi metodami treningowymi. Wiele zatem zależy od tego, jak bardzo jesteśmy zaawansowani sportowo. Stosując odpowiednio dobrane ćwiczenia izometryczne, można trenować różne grupy mięśniowe i poprawić swoją sylwetkę oraz ogólne zdrowie. Wskazuje się, że najlepsze efekty daje trening izometryczny pośladków oraz trening izometryczny brzucha. Stąd też jest to metoda treningowa szczególnie uwielbiana przez kobiety.
Ćwiczenia izometryczne – przeciwwskazania
Każda aktywności fizyczna wymaga pewnego wysiłku, dlatego zawsze istnieją pewne przeciwwskazania do uprawiania sportu. Najpowszechniejszymi z nich są schorzenia układu krążenia oraz choroby serca, które dyskwalifikują osobę z intensywnych treningów. Trening izometryczny wymaga stabilizacji ciała przez kilkanaście sekund lub dłużej, dlatego kolejną grupą osób, dla których nie jest to wskazana aktywność, są cierpiący na problemy ze stawami.
Ćwiczenia izometryczne nie powinny być wykonywane przez osoby mające problem z kręgosłupem. Również dla kobiet w ciąży nie jest to polecana aktywność – środek ciężkości kobiety zmienia swoje miejsce, przez co niezwykle trudno utrzymać odpowiednia pozycję bez narażania się na kontuzję. Są to ogólne przeciwwskazania, które dotyczą znacznej większości aktywności. Trening izometryczny nie jest groźny, o ile nie narażamy swojego zdrowia na szwank.