Praca jako kierowca TIRa od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z tego, że praca kierowcy zawodowego wiąże się najczęściej z bardzo atrakcyjnym wynagrodzeniem. Co jednak ważne, nie każdy może ten zawód wykonywać. Jakie zatem warunki należy spełnić i dlaczego warto zostać kierowcą TIRa?

Na czym polega praca kierowcy TIRa?

Mogłoby się wydawać, że w pracy kierowcy zawodowego nie ma nic skomplikowanego. Wystarczy wsiąść do samochodu i pojechać z towarem do wyznaczonego miejsca docelowego. Nic bardziej mylnego. Jest to praca naprawę wymagająca, której wykonywać nie może każdy. Z drugiej jednak strony kierowcy pojazdów ciężarowych mogą dziś liczyć na naprawdę atrakcyjne wynagrodzenie. Praca jako kierowca TIRa wymaga nie tylko przestrzegania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale także zasad bezpieczeństwa w zakresie załadunku i rozładunku przewożonych towarów. Oznacza to dużą odpowiedzialność. Jakie zatem wymagania stawia się kierowcom zawodowym?

Jakie warunki spełnić, aby zostać kierowcą TIRa?

Jak wspomniano, pracy w charakterze kierowcy TIRa nie może podjąć każdy. Konieczne jest tu spełnienie określonych wymagań. Warunek podstawowy to posiadanie prawa jazdy kat. C bądź C+E. Pierwsza kategoria uprawnia do prowadzenia każdego samochodu ciężarowego. Mowa tu o pojazdach, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Z kolei kat. C+E uprawnia do jazdy z przyczepą. Samo posiadanie odpowiedniego prawa jazdy to jednak nie wszystko. Praca jako kierowca zawodowy wymaga także posiadania istotnych predyspozycji. Dlatego kandydat musi przejść dodatkowo badania medyczne i testy psychologiczne. Badania medyczne obejmują badania okulistyczne, laryngologiczne, neurologiczne oraz ogólnolekarskie. Z kolei testy medyczne polegają na odbyciu wywiadu z psychologiem, badaniu funkcji psychomotorycznych, a także na zdaniu testu pisemnego. Prowadzenie ciężkich pojazdów nie jest zadaniem łatwym. Ważne jest zatem, aby mieć pewność, że dany kandydat na pewno sobie z nim poradzi. Oznacza to także konieczność uzyskania przez kandydatów świadectwa kwalifikacji zawodowej.

Przeczytaj:  Czy praca na magazynie jest ciężka dla mężczyzny

Czym jest świadectwo kwalifikacji zawodowej?

Praca jako kierowca TIRa wymaga spełniania określonych wymogów. Jednym z nich jest konieczność posiadania świadectwa kwalifikacji zawodowej. Czym ono jest? Ogólnie rzecz ujmując, świadectwo kwalifikacji zawodowej to pewnego rodzaju prawo do wykonywania określonego zawodu. W tym przypadku jest to zawód kierowcy zawodowego. Bez takiego dokumentu nie jest możliwa praca zarobkowa jako kierowca pojazdu ciężarowego. Aby uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej, konieczne jest przejście odpowiedniego kursu w tym zakresie, a następnie zdanie egzaminu. Po tym fakcie do prawa jazdy dodawany jest kod 95, świadczący o posiadaniu wymaganych uprawnień. Pamiętać jednak trzeba, że uprawnienia kierowcy zawodowego nie są wydawane dożywotnio. Co 5 lat kierowca musi przejść okresową weryfikację uprawnień. Oznacza to konieczność poddania się badaniom lekarskim i testom psychologicznym. Dodatkowo kierowca odbyć musi także szkolenie teoretyczne. Co jednak ważne, nie kończy się ono żadnym egzaminem. Wymagane jest jedynie samo uczestnictwo.

Pracuj jako kierowca ciężarówki – dlaczego warto?

Dziś kierowcy zawodowi nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Firmy transportowe intensywnie poszukują kierowców posiadających prawo jazdy kat. C+E, nawet bez doświadczenia. To też oznacza, że mogą oni liczyć na naprawdę atrakcyjne wynagrodzenie. Obecnie są to kwoty od kilku to kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Wszystko zależy od doświadczenia kierowcy, a także od tego, czy wykonuje on swoją pracę wyłącznie w kraju, czy także na trasach międzynarodowych. Nie może zatem dziwić, że choć uzyskanie wszystkich niezbędnych uprawnień nie jest łatwe, to chętnych do wykonywania tego zawodu nie brakuje. Tym bardziej że obecnie kierowcy zawodowi są na rynku bardzo poszukiwani. Uzyskanie potrzebnych uprawnień oznacza zatem zarówno wysokie wynagrodzenie, jak i niemal gwarancję zatrudnienia.

Artykuły z kategorii: