Znajomość języków obcych to w dzisiejszych czasach podstawa. Jak szybko nauczyć się jednego z nich? Istotna jest przyjęta metoda.

A może bez podręczników?

Większość szkół językowych wykorzystuje podręczniki, które omawiają gramatykę, słownictwo. Jednakże, uczenie się z książek nie jest jedyną metodą poznawania języka obcego. Jeśli chodzi o kurs języka angielskiego, Wrocław to miasto, na mapie którego znajdziemy szkołę Gerelis. Przyświeca jej idea naturalnego uczenia się.

Podczas zajęć uczestnicy grają, uczestniczą w zabawach językowych, odbywają się też liczne warsztaty (kulinarne, teatralne), które są okazją do wykorzystywania języka w praktyce, w codziennych sytuacjach. Nie ma podręcznika, który nadaje ściśle określone ramy. Zajęcia prowadzone są przez native speakera oraz profesjonalnego lektora, jednakże osoby bardzo zaawansowane, które czują się na siłach, mogą wybrać tylko konwersacje. Co istotne, grupy są kameralne, 4-6 osobowe, dzięki czemu dla każdego uczestnika jest czas.

Czy da się w takiej formie nauczyć języka, powtarzać pewne treści, przyswoić gramatykę? Nie ma z tym problemu, chociaż nie ma podręcznika, założycielka szkoły przygotowuje na zajęcia specjalne materiały opracowane przez nią samą.

Tego rodzaju metoda pozwala być otoczonym językiem, nacisk kładziony jest na zdolność komunikowania się, poprawną gramatykę, wymowę, stylistykę. Ponieważ zajęcia realizowane są tak, jakby odbywały się rozmowy w realnym życiu, uczestnicy mają okazję przełamać barierę językową. Warto też wspomnieć, że szkoła stanowi dom tymczasowy dla zwierząt ze schroniska, w towarzystwie których odbywa się nauka. Ma to korzystny wpływ na uczestników, ponieważ obecność czworonogów zdecydowanie obniża poziom stresu.

Przeczytaj:  Jak zrobić sushi w domu, przepis na udane gotowanie

Żywy język w kulturze

W jaki jeszcze sposób można nauczyć się języków obcych? Dobrym pomysłem jest otaczanie się nim poprzez kulturę. Świetną metodą jest słuchanie muzyki w obcym języku. Dzięki melodii lepiej zapamiętuje się pewne zwroty, wyrażenia.

Warto też sięgać po słowo pisane. Nieważne czy będzie to książka, gazeta czy chociaż krótki post w mediach społecznościowych – każda próba czytania i rozumienia w obcym języku zwiększa poziom umiejętności komunikacyjnych. Co więcej, słowo pisane zawsze różni się od mowy potocznej, czytając, zwiększamy więc zasób znanych wyrażeń.

Także oglądając filmy można ćwiczyć język. Przede wszystkim – słuchając dialogów. Jeśli jednak taka forma wydaje się trudna, można posiłkować się napisami w tym samym języku obcym.

Odważ się odezwać

Najtrudniejsze dla osób uczących się języków obcych jest często używanie danego języka w rozmowie z obcokrajowcem. Dlatego też warto przekraczać bariery i odważyć się przy każdej możliwej okazji. Jeśli tylko mamy możliwość zagadnąć do kolegi z pracy w jego ojczystym języku, zrobić zakupy w sklepie podczas podróży zagranicznej – nie wahajmy się skorzystać. Nawet jeśli popełnimy błąd, nie szkodzi. Każda okazja, aby ćwiczyć wymowę, gramatykę i słownictwo jest dobra. Co zrobić jeśli braknie nam słówka w konwersacji? Postarajmy się wytłumaczyć opisowo o co nam chodzi, to też będzie dobry trening.

Otaczając się językiem obcym z każdej strony nauczymy się go bardzo szybko, a co najważniejsze – „bezboleśnie”.

Artykuły z kategorii: