Seksualność człowieka jest częścią ludzkiej natury. Pociąg seksualny do drugiej osoby, innej bądź tej samej płci, jest czymś zupełnie naturalnym. W społeczeństwie jednak istnieją jednostki, dla których pociąg seksualny, w żadnej formie, po prostu nie istnieje. Takie osoby nazywany aseksualnymi. Czym dokładnie jest aseksualność? Jak rozpoznać aseksualnego partnera? Czy aseksualność jest chorobą?

Aseksualność — co to?

Aseksualność jest stanem, w którym człowiek nim dotknięty, nie odczuwa żadnego pożądania, pociągu seksualnego i nie potrzebuje realizować romantycznej relacji z drugą osobą na poziomie erotycznym.

Osoby aseksualne, w społeczeństwie istnieją od zawsze. Obecnie przyjmuje się, że aseksualizmem dotknięte jest ok. 1% populacji ludzkiej, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn.

Jak rozpoznać aseksualizm?

Głównym objawem aseksualizmu jest brak zachowań, które mają charakter seksualny. Co ciekawe, aseksualna osoba, nie cierpi z tego powodu w wymiarze emocjonalnym oraz psychicznym. Aseksualizm nie jest świadomym wyborem kobiety lub mężczyzny, a stan taki utrzymuje się od dzieciństwa.

Osobą aseksualną nie można nazwać kogoś, kto wcześniej współżył i odczuwał pociąg seksualny, ale w pewnym momencie świadomie  lub mimowolnie zrezygnował z życia erotycznego. Aseksualiści nie interesują się sferą seksualną od najmłodszych lat.

Co bardzo ważne, ludzie aseksualni, potrafią kochać i tworzą szczęśliwe związki, jednak najczęściej, udana relacja ma miejsce, kiedy parę tworzą dwie osoby aseksualne lub aseksualista z osobą, której potrzeby erotyczne są bardzo małe.

Warto również pamiętać, że w niektórych związkach to partnerka jest starsza, co dodatkowo może wzbudzić wiele niesłusznych kontrowersji. Więcej o tego typu relacjach można przeczytać pod tym linkiem: https://gentlemans.pl/roznica-wieku-w-zwiazku-przypadek-gdy-ona-jest-starsza/.

Aseksualność — rodzaje

Aseksualność można podzielić na kilka rodzajów, które charakteryzuje się według „pociągu romantycznego”, czyli:

  • aseksualizm heteroromantyczny — osoba odczuwa pociąg romantyczny do płci przeciwnej;
  • aseksualizm homoromantyczny — osoba odczuwa pociąg romantyczny do osoby tej samej płci;
  • aseksualizm biromantyczny — osoba odczuwa pociąg romantyczny do więcej niż jednej płci;
  • aseksualizm aromantyczny — osoba nie odczuwa żadnego pociągu romantycznego;
  • aseksualizm panromantyczny — osoba odczuwa pociąg romantyczny do osób bez względu na ich płeć;
Przeczytaj:  Prezerwatywy dla kobiet – czym są i jak stosować damski kondom?

Czy aseksualizm to choroba?

Aseksualizm nie jest obecnie zdiagnozowany jako zaburzenie lub choroba, jednak uczciwe trzeba stwierdzić, że badania nad tego typu stanem cały czas trwają. Ludzie aseksualni w żaden sposób nie cierpią z racji swojej przypadłości oraz nie odczuwają żadnej potrzeby leczenia. Pomimo wielu badań, obecnie nie istnieją sposoby lub techniki, które pozwoliłby wśród osób aseksualnych wzbudzić pożądanie i zainteresowanie sferą seksualną.

Aseksualny facet lub asexualna kobieta mogą odczuwać napięcie emocjonalne, jeśli zwiążą się z osobą, której popęd seksualny jest całkowicie normalny. W takim przypadku może dojść do konfliktów. Osoba, która oczekuje życia erotycznego, może poczuć się nieatrakcyjna dla swojego partnera.

Ludzie aseksualni często decydują się na współżycie ze swoim partnerem lub partnerką w celu zaspokojenia potrzeb erotycznych partnera, lub w celach prokreacyjnych. Wiele takich par, aby przezwyciężyć kryzys, decyduje się na wspólną terapię partnerską. Ma to na celu pomóc im ułożyć swoje relacje seksualne.

Przy tej okazji, warto również pamiętać, że seks, zawsze powinien być bezpieczny i odpowiedzialny. Wiele znanych i niebezpiecznych chorób może przenosić się drogą płciową, tak jak np.: HIV. Więcej o tym, w jaki sposób można zarazić się wirusem HIV, można przeczytać tutaj: https://gentlemans.pl/w-jaki-sposob-mozna-zarazic-sie-hiv/.

Różni ludzie to różne potrzeby. Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez seksu, są jednak takie osoby, dla których pociąg seksualny oraz potrzeby erotyczne nie istnieją. Osobami aseksualnymi mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Takie osoby potrzebują zrozumienia i akceptacji społeczeństwa.

Artykuły z kategorii: