Skóra atopowa jest problematyczna – podstawą w dbałości o nią jest codzienna, delikatna i odpowiednio dopasowana pielęgnacja.

Jak rozpoznać skórę atopową?

Stany zapalne skóry przybierają różne postacie, często przypominając siebie nawzajem. Dlatego też diagnostyka i różnicowanie chorób skóry może być skomplikowane. Atopia jest jednym z najczęściej występujących problemów. Jak rozpoznać atopię skóry? Pojawiają się na niej czerwone plamy, skóra jest sucha, swędząca, często też łuszczy się. Miejsca, gdzie powstają zmiany chorobowe stają się pogrubiałe, zdarza się również, że na osłabionej skórze powstają zakażenia o podłożu zarówno bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym. Atopia najczęściej pojawia się w dzieciństwie, już w okresie niemowlęcym i może być chorobą skóry towarzyszącą nam przez całe życie. Najistotniejsza jest prawidłowa diagnoza, dzięki której podjąć można odpowiednią pielęgnację, która przyniesie ulgę.

Co powoduje atopię?

Trudno jest podać konkretną przyczynę atopowego zapalenia skóry. Dermatolodzy wskazują przede wszystkim na predyspozycje genetyczne i czynniki będące „wyzwalaczami” objawów. Objawy skóry atopowej najczęściej mają charakter nawracający, dlatego też osoby zmagające się z tą przypadłością powinny wiedzieć jakie czynniki powodują kolejne ataki i w miarę możliwości – unikać ich.

Problemem mogą być na przykład czynniki drażniące takie takie chemikalia, nieodpowiednie dla skóry atopowej kosmetyki, materiały takie jak wełna czy tkaniny sztuczne, nieoddychające. Skóra atopowa pojawia się też często w związku z gwałtownymi zmianami środowiskowymi, na przykład w czasie mrozów lub dużych upałów. Nawrót choroby bywa powodowany przez liczne alergeny, szczególnie pyłki czy roztocza. Atopia może mieć związek również ze stresem lub infekcjami i związanym z nimi ogólnym osłabieniem organizmu. Wielu pacjentów skarży się na związek problemów skórnych z problemami hormonalnymi.

Przeczytaj:  Sposoby na zakola - czy łysienie da się ukryć?

Warto zwrócić uwagę również na nawroty choroby, które pojawiają się w związku z przesuszeniem skóry (na przykład z powodu niewystarczającej podaży wody czy nieodpowiedniej pielęgnacji) – to błędne koło atopii. Sucha skóra sprzyja wypryskom atopowym, z powodu skóry suchość dodatkowo się zwiększa.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Skóra atopowa wymaga delikatnej, systematycznej pielęgnacji. Bardzo istotne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia – wszelkie maści, kremy, balsamy do ciała o delikatnych składach sprawdzą się świetnie. Emolientowe produkty pozwolą zabezpieczyć naskórek przed nadmierną utratą wody, warto szukać w składzie ceramidów, które działają regenerująco i pozwalają odbudować naturalną warstwę ochronną. Składniki, które wspomogą skórę atopową to także kwas hialuronowy czy oleje bogate w kwasy omega. Znaczenie ma nie tylko zawartość kosmetyczki, ale też sam sposób pielęgnacji skóry. Niewskazane są długie i gorące prysznice a także pocieranie skóry po kąpieli szorstkim ręcznikiem. Warto delikatnie osuszać naskórek, używając w tym celu gładkich, miękkich materiałów.

Dobrą praktyką jest też wymiana produktów do prania na delikatniejsze, hypoalergiczne – dzięki temu ograniczyć możemy drażniący wpływ odzieży na skórę.

Artykuł sponsorowany.

Artykuły z kategorii: