Tempo życia, mnóstwo wyzwań i obowiązków – a gdzie czas na przyjemność? Relaks jest niezbędny element utrzymania zdrowia – dlatego dobrze jest wygospodarować chwilę na małe rozkosze.

W naszym artykule podpowiadamy, dlaczego drobne przyjemności w naszym życiu mają tak duże znaczenie!

Odkrywanie małych przyjemności, czyli sposób na chwilę relaksu

Wiele godzin w pracy, czas spędzany na dojazdach, kolejne minuty w korkach…jak tu znaleźć chwilę dla siebie?

Okazuje się, że jest to możliwe nawet u najbardziej zabieganej osoby! Warto zastanowić się, co sprawia nam przyjemność. Może to być nawet kubek ulubionej herbaty lub dobrej kawy. Taka chwila (nawet w przerwie w pracy!), połączona z treningiem uważności (skupieniu się na smaku i zapachu pysznego napoju) poprawia nastrój i pozytywnie nastawia do dalszych zadań.

Medytacja uważności wpływa także korzystnie na koncentrację uwagi, co może sprawić, że praca pójdzie szybciej i sprawniej. Jest to więc pierwszy z powodów, dla których warto pozwolić sobie na drobną przyjemność!

Doskonałym sposobem na relaks może być także spacer (nawet krótki, np. tuż po pracy), odsłuchanie lubianego utworu, a przede wszystkim – rozmowa z bliską osobą.

relaksujacy-spacer-1.jpg

Korzyści z małych przyjemności

Oprócz wspomnianego już pozytywnego wpływu chwil relaksu na koncentrację uwagi, mają one znacznie więcej zalet. Należą do nich:

  • korzystne oddziaływanie na zdrowie psychiczneDrobne przyjemności obniżają poziom stresu i lęku, a ich regularne praktykowanie zmniejsza ryzyko depresji. Czas na relaks pomaga też utrzymać równowagę emocjonalną.
  • doskonalenie funkcji poznawczychChwila przyjemności to dla umysłu możliwość regeneracji. To z kolei wpływa na poprawę wydajności w pracy.
  • lepsze radzenie sobie w sytuacjach stresowychDbałość o relaks to więcej siły do codziennych wyzwań.
  • poprawa relacji interpersonalnychCzas spędzony na relaksie może zwiększyć dostępność emocjonalną względem innych osób. Dzięki temu łatwiej nawiązywać kontakty i budować relacje interpersonalne.
Przeczytaj:  Jak zapuścić długie włosy męskie?

korzysci-z-malych-przyjemnosci-1.jpg

  • rozwijanie kreatywnościMałe przyjemności pobudzają kreatywność, co przekłada się na nowe pomysły i nieszablonowe rozwiązania zarówno w pracy, jak i w innych sferach życia.
  • poprawa jakości snuAktywności, które relaksują, zmniejszają poziom kortyzolu – hormonu stresu. To z kolei ułatwia zasypianie, a zdrowy sen to lepsze samopoczucie i więcej energii w ciągu dnia.
  • mniejsza podatność na problemy zdrowotne związane ze stresemRegularnie praktykowane aktywności relaksujących to mniejszy poziom kortyzolu, a więc przyjemności są elementem profilaktyki zdrowotnej!

Przykłady te pokazują, że drobne przyjemności są ważne w kontekście zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Czas na intymność

W kontekście zadowolenia z życia często pojawia się też temat intymności. Jest to jeden z aspektów ważnych od strony psychologicznej i zdrowotnej.

Utrzymywanie intymnej relacji w stałym związku to element, o który warto dbać, tak samo, jak i o inne obszary zdrowia. Jeżeli obie osoby mają na to ochotę, można tę sferę również urozmaicać, a z pomocą wtedy przychodzą gadżety erotyczne. Są one aktualnie tak łatwo dostępne, jak prezerwatywy. Ważne jest jednak, aby znaleźć równowagę między preferencjami obojga partnerów.

poprawa-intymnosci-w-zwiazku-1.jpg

Podsumowanie

Podsumowując, w życiu obfitującym w obowiązki łatwo zapomnieć o znaczeniu drobnych przyjemności, a są one ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego!

Dlatego dobrze jest znaleźć chwilę na spacer, medytację lub inną ulubioną aktywność. Ma to korzystny wpływ na radzenie sobie ze stresem, na jakość snu, koncentrację uwagi, a nawet na relacje interpersonalne. W tym miejscu pojawia się też znaczenie intymnych relacji, które mogą być źródłem zadowolenia i odkrywania siebie wciąż na nowo nawet w stałych, wieloletnich związkach.

Przykłady te pokazują, że drobne przyjemności i praktykowanie uważności to czynniki mające znaczący wpływ na jakość życia.

Artykuł zewnętrzny.

Artykuły z kategorii: