Czym jest tarczyca?
Tarczyca to mały narząd znajdujący się z przodu szyi, owinięty wokół tchawicy. Ma kształt motyla, mniejszego w środku z dwoma szerokimi skrzydłami, które rozciągają się z boku gardła. Tarczyca to gruczoł. Gruczoły znajdują się w całym ciele, gdzie tworzą i uwalniają substancje, które pomagają Twojemu ciału robić określone rzeczy. Twoja tarczyca wytwarza hormony, które pomagają kontrolować wiele funkcji życiowych organizmu. Kiedy Twoja tarczyca nie działa prawidłowo, może mieć wpływ na całe ciało. Jeśli Twoje ciało wytwarza zbyt dużo hormonów tarczycy, może rozwinąć się przez to stan zwany nadczynnością tarczycy. Jeśli Twoje ciało wytwarza zbyt mało hormonów tarczycy, nazywa się to niedoczynnością tarczycy. Oba stany są poważne i wymagają leczenia przez lekarza.
Co robi tarczyca?
Twoja tarczyca ma ważną pracę do wykonania w twoim ciele – uwalnianie i kontrolowanie hormonów tarczycy, które kontrolują metabolizm. Metabolizm to proces, w którym żywność, którą przyjmujesz do swojego ciała, przekształca się w energię. Ta energia jest wykorzystywana w całym ciele, aby zapewnić prawidłowe działanie wielu systemów organizmu. Tarczyca kontroluje metabolizm za pomocą kilku określonych hormonów — T4 (tyroksyna) i T3 (trójjodotyronina). Te dwa hormony są wytwarzane przez tarczycę i mówią komórkom organizmu, ile energii należy zużyć. Kiedy tarczyca działa prawidłowo, utrzymuje odpowiednią ilość hormonów, aby utrzymać prawidłowy metabolizm. W miarę stosowania hormonów tarczyca tworzy zamienniki. Wszystko to jest nadzorowane przez coś, co nazywa się przysadką mózgową. Umieszczony w środku czaszki, poniżej mózgu, przysadka mózgowa monitoruje i kontroluje ilość hormonów tarczycy w krwiobiegu. Kiedy przysadka wyczuje brak hormonów tarczycy lub wysoki poziom hormonów w twoim ciele, dostosuje ich ilość za pomocą własnego hormonu. Hormon ten nazywany jest hormonem stymulującym tarczycę (TSH). TSH zostanie wysłany do tarczycy i powie tarczycy, co należy zrobić, aby organizm wrócił do normy.
Co to jest choroba tarczycy?
Choroba tarczycy to ogólny termin określający stan chorobowy, który uniemożliwia tarczycy wytwarzanie odpowiedniej ilości hormonów. Twoja tarczyca zazwyczaj wytwarza hormony, które utrzymują normalne funkcjonowanie organizmu. Kiedy tarczyca wytwarza zbyt dużo hormonów, Twoje ciało zbyt szybko zużywa energię. Nazywa się to nadczynnością tarczycy. Zbyt szybkie używanie energii nie tylko sprawi, że będziesz zmęczony – może sprawić, że Twoje serce zacznie bić szybciej, stracisz na wadze, a nawet możesz poczuć zdenerwowanie. Z drugiej strony tarczyca może wytwarzać za mało hormonu tarczycy. Nazywa się to niedoczynnością tarczycy. Kiedy masz zbyt mało hormonów tarczycy w organizmie, możesz czuć się zmęczony, możesz przybierać na wadze, a nawet możesz nie tolerować niskich temperatur. Te dwa główne zaburzenia mogą być spowodowane różnymi stanami lub być dziedziczne.
Kogo dotyka choroba tarczycy?
Choroba tarczycy może dotknąć każdego — mężczyzn, kobiety, niemowląt, nastolatków i osoby starsze. Może występować przy urodzeniu (zazwyczaj niedoczynność tarczycy) i rozwijać się wraz z wiekiem (często po menopauzie u kobiet). Kobieta jest około pięć do ośmiu razy bardziej podatna na diagnozę choroby tarczycy niż mężczyzna. Możesz być bardziej narażony na rozwój choroby tarczycy, jeśli masz rodzinną historię chorób tarczycy lub masz schorzenie (mogą one obejmować niedokrwistość złośliwą, cukrzycę typu 1, pierwotną niedoczynność nadnerczy, toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów). Weź lek o wysokiej zawartości jodu.
Jakie typowe objawy mogą wystąpić w przypadku choroby tarczycy?
Istnieje wiele różnych objawów, które mogą wystąpić w przypadku choroby tarczycy. Niestety objawy choroby tarczycy są często bardzo podobne do objawów innych schorzeń. Może to utrudnić ustalenie, czy Twoje objawy są związane z problemem z tarczycą, czy z czymś zupełnie innym. W większości objawy choroby tarczycy można podzielić na dwie grupy — te związane ze zbyt dużą ilością hormonów tarczycy oraz te związane ze zbyt małą ilością hormonu tarczycy.
Objawy nadczynności tarczycy mogą obejmować:
- niepokój,
- drażliwość i nerwowość,
- problemy ze snem,
- utratę na wadze,
- osłabienie mięśni,
- nieregularne miesiączki lub zatrzymanie cyklu miesiączkowego,
- uczucie wrażliwości na ciepło,
- problemy ze wzrokiem lub podrażnienie oczu.
Objawy niedoczynności tarczycy mogą obejmować:
- uczucie zmęczenia,
- przybranie na wadze,
- problemy z pamięcią,
- częste i obfite miesiączki,
- posiadanie suchych i szorstkich włosów,
- ochrypły głos,
- nietolerancję na niskie temperatury.