Rozmowa kwalifikacyjna to źródło stresu nawet dla najbardziej doświadczonych kandydatów. Pytania, które się pojawią to inwencja pracodawcy, dlatego nie da się stuprocentowo przygotować swoich odpowiedzi. Warto jednak poznać najczęściej zadawane pytania, by podczas rekrutacji nie dać się niczym zaskoczyć.

Podstawowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Na sam początek

W pierwszej kolejności każdy rekruter zadaje podstawowe, uniwersalne dla każdej branży pytania. Należą do nich między innymi:

1. Co wyróżnia Pana/Panią na tle innych kandydatów?

2. Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie?

3. Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?

4. Proszę wymienić swoje mocne/słabe strony.

5. Proszę wymienić swoje największe sukcesy zawodowe.

Dzięki nim przyszły pracodawca może porównać każdego aplikanta i już w ciągu pierwszych kilku minut zdecydować o sensie prowadzenia dalszej konwersacji. Jak jednak poprawnie odpowiedzieć na takie pytania? Przede wszystkim szczerze! Przed rozmową warto zastanowić się nad tymi kwestiami i wymyślić oryginalne odpowiedzi – najgorzej postrzegane jest powtarzanie ślepo formułek przeczytanych w internecie. Mówiąc o wadach, należy wymienić te zgodne z prawdą, ale nieprzeszkadzające w wykonywaniu zawodu. O zaletach – takie, które przydają się na danym stanowisku. Oczekiwania finansowe powinny być realne, ale niezaniżone.

CV a rozmowa kwalifikacyjna

Zasada prawdomówności odnosi się również do informacji zawartych w CV. Stąd też należy pamiętać co się tam znajduje. Rekruterzy bardzo chętnie zadają pytania o wpisane doświadczenie, edukację i umiejętności. Mogą pojawić się pytania takie jak:

1. Jaki był zakres Pana/Pani odpowiedzialności w poprzedniej pracy?

2. Jakie sytuacje Pana/Panią stresowały w poprzedniej pracy?

3. Dlaczego zdecydował się Pan/Pani na studia na kierunku…?

4. Czy wybór tego kierunku studiów z perspektywy czasu ocenia Pan/pani trafnie?

5. Jakie obowiązki woli Pan/pani wykonywać samodzielnie, a jakie zespołowo?

Istotne mogą okazać się nawet wymienione zainteresowania – dlatego warto opisać je zgodnie z prawdą i mówić o nich z pasją. To dla pracodawcy może być wyznacznikiem zaangażowania w wykonywane zadania.

Pytania podchwytliwe

Niektóre pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą wydawać się wręcz absurdalne – jest to zabieg celowy. Istnieje kilka typów bardziej wymagających pytań, na które ciężko się przygotować.

Sprawdzian inteligencji

Pierwszy typ pytań jest formą sprawdzenia inteligencji, kreatywności, a także umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Wśród takich pytań mogłyby znaleźć się na przykład prośba o wymienienie 10 zastosowań jakiegoś prostego przedmiotu, o sprzedanie rekruterowi długopisu czy chusteczek, albo o wyjaśnienie dlaczego niebo jest niebieskie.

Nietypowe sytuacje

Podczas rekrutacji bardzo często zadawane są pytania sytuacyjne i behawioralne, jak „Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której rozwiązał Pan/rozwiązała Pani trudny problem w sposób kreatywny.” lub „Jaka byłaby Pana/Pani reakcja, gdyby współpracownik naruszył regulamin pracy?”. Wówczas warto spróbować pomyśleć jak pracodawca i udzielić odpowiedzi poprawnej w jego oczach i zgodnej z higieną pracy w danej firmie.

Jak zachowywać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Mowa ciała to istotny czynnik, wpływający na ostateczną ocenę rozmowy rekrutacyjnej. Aplikant powinien zachować otwartą postawę ciała, utrzymywać kontakt wzrokowy, a także siedzieć prosto i pewnie. Gdy na początku zaproponowana zostaje woda do picia – warto skorzystać! Dzięki temu, po zadaniu trudnego pytania można wziąć łyka i zyskać kilka sekund na zastanowienie, wyglądając przy tym profesjonalnie.

Artykuły z kategorii: