Związki z różnicą wieku nie są typowym przykładem pary. Zazwyczaj w reklamach, na bilbordach czy w serialach jeśli widzimy pary, widzimy osoby mniej więcej w tym samym wieku. Jednak wraz z wprowadzeniem terminu ageizm [czytaj: ejdżyzm], czyli dyskryminacji ze względu na wiek, temat par z różnicą wieku, nawet znaczącą, coraz częściej pojawia się w mediach. W szołbiznesie model, gdzie starszy mężczyzna umawia się z dużo młodszą kobietą jest znany i powszechny. W normalnym życiu też taki motyw nie należy do rzadkości. Starsi mężczyźni często oglądają się za młodymi kobietami, gdyż młodość kojarzy się z płodnością i seksownością. Czy jednak wszyscy mężczyźni podpadają pod ten stereotyp i są zainteresowani wyłącznie młodszymi od siebie kobietami? Absolutnie nie! W tym artykule zajmiemy się różnicą wieku w związku, gdy to ona jest starsza.

Problemy (które być może nie są problemami?)

Zacznijmy od problemów w sytuacji, gdy mężczyzna wybiera starszą od siebie partnerkę, by potem przejść do plusów. Taki związek często wiąże się z kontrowersjami, czy to w gronie rodzinnym i przyjacielskim, czy też – w przypadku par rozpoznawalnych – na forum publicznym, w danej społeczności, często rozciągniętej na cały kraj czy nawet znaczącą część świata. Nie każdy ma na tyle silny charakter, by umieć przeciwstawić się innym i żyć pod ostrzałem nieustannej krytyki. Jednak, gdy miłość jest prawdziwa, a potrzebna utrzymania związku bardzo silna, warto postawić na swoim i nie zwracać uwagi na opinie czy niewybredne komentarze innych. To w końcu Wasze życie i nikt nie przeżyje go za Was!

Kolejnym problemem, jaki może wyniknąć w związku ze starszą od siebie partnerką, jest kwestia posiadania, nieposiadania lub chęci posiadania dzieci. Może tak być, że starsza partnerka nie jest już płodna – gdy parze bardzo zależy na dziecku, trzeba wtedy myśleć o sposobach alternatywnych, np. o adopcji dziecka z domu dziecka lub założenia zastępczej rodziny. Te rozwiązania wydają się trudne, ale mogą okazać się one strzałem w dziesiątkę i źródłem życiowej satysfakcji. Można też pomyśleć o innej sytuacji związanej ze starszą niż partner kobietą – kobieta ta może już posiadać dzieci z poprzedniego związku i nie chcieć decydować się na nowe. Może być tak, że jej partner musi wejść od razu w nową dla siebie rolę – rolę ojczyma dla dzieci swojej nowej, starszej od niego partnerki. To może na pierwszy rzut oka wyglądać na coś problematycznego i trudnego, lecz może okazać się, że to wcale nie jest problem, a raczej wielkie życiowe szczęście móc wystąpić w takiej nowej roli.

Przeczytaj:  Czy przy seksie oralnym można zarazić się HIV?

Plusy – zarówno dla młodszego mężczyzny, jak i dla starszej od niego partnerki

Teraz przejdźmy do części przyjemniejszej – czyli do plusów wynikających ze związków z różnicą wieku, gdy ona jest starsza. Plusów dla młodszego mężczyzny może być wiele. Młodzi, np. dwudziestokilkuletni mężczyźni nierzadko skarżą się, że ich równolatki są dla nich zbyt niedojrzałe, że ciężko zbudować z nimi coś stabilnego, jakiś naprawdę trwały, długoletni, o ile nie dożywotni związek. Bywają tacy chłopacy – może nie bardzo często, ale jednak z całą pewnością bywają – którzy pragną ustatkować się już w młodym wieku. Dla takich chłopaków związek ze starszą partnerką jest idealny, gdyż spełnia ich potrzebę stabilizacji (bowiem starsze kobiety dużo częściej niż młode pragną się ustatkować).

Młody mężczyzna może cieszyć się większym uznaniem starszej kobiety, niż swoich równolatek – gdyż starsze kobiety, wybierając młodszego mężczyznę, z pewnością wiedzą, czego chcą – a tego dostarczyć im może jedynie młodszy partner. Kobiety po 35 roku życia często są bardziej rozbudzone seksualnie niż ich młodsze koleżanki – ich potrzeb miłosno-seksualnych często nie jest w stanie zaspokoić partner w ich wieku lub starszy, dlatego szukają kogoś młodszego, kogoś z bardzo wysokim libido. Obcowanie z doświadczoną kobietą może być dla mężczyzny bardzo satysfakcjonujące – zarówno w sferze seksualnej, jak i w codziennym życiu. Mądrość i życiowe doświadczenie mogą okazać się tym, czego młodszy mężczyzna bardzo potrzebuje – i przez to bardzo to doceni.

Plusy dla kobiety wynikające ze związku z młodszym mężczyzną także są liczne. Jak już wspomnieliśmy, kobiety przez młodszego partnera mogą być czasem dużo lepiej zaspokajane niż przez takiego w ich wieku lub starszego. Młodszy partner ma też ten plus, że odmładza swoją starszą partnerkę – ta przebywa w gronie jego znajomych, uprawia z nim więcej aktywności towarzyskich, sportowych itp. Jednym zdaniem: młodszy partner aktywizuje starszą parnterkę. Młodszy mężczyzna może też wnieść w życie starszej od niego kobiety nutę szaleństwa, niezbędnego do w pełni satysfakcjonującego życia. Starsza kobieta bowiem najczęściej będzie mieć poukładane życie – młodszy partner trochę jej w tym życiu nawywraca, co może jej wyjść na dobre.

Podsumowanie

Związki z różnicą wieku, gdy to ona jest starsza, budzić mogą kontrowersje. Takie pary spotykać się będą czasem z hejtem, z wypowiedziami niepochlebnymi, krytycznymi. Jednak w obliczu prawdziwej miłości nie warto się tym przejmować. Związki z różnicą wieku, gdzie kobieta jest starsza, nawet dużo starsza, mogą przynosić wiele korzyści i satysfakcji obydwu stronom.

Artykuły z kategorii: