Bardzo często spotykamy się ze stwierdzeniem, że przyjaźń damsko-męska nie istnieje i każdy z pewnością ma za sobą jakieś trudne doświadczenia związane z tym tematem. Pomimo tego, że żyjemy w coraz nowocześniejszym i dużo bardziej otwartym społeczeństwie, nadal pokutuje przeświadczenie, że wszystkie relacje, w które zaangażowane są osoby przeciwnych płci, muszą być relacjami opartymi na seksie.

Czy kobiety i mężczyzny nie może połączyć nic poza seksem?

Przez wiele stuleci światy kobiet i mężczyzn były od siebie odseparowane i oddalone jak to tylko możliwe. Kobiety zajmowały się „kobiecymi czynnościami”, a mężczyźni „męskimi”, a te dwie rzeczywistości mogły zderzyć się jedynie w jednym miejscu – małżeńskiej alkowie. Nic dziwnego, że przez lata narosło przekonanie, że kobiety i mężczyźni nie mają ze sobą wiele wspólnego, nie istnieją żadne wspólne tematy i nie ma wielu aktywności, które mężczyzna z kobietą mogliby razem wykonywać. Całe szczęście czasy się zmieniają i  każdy bez względu na płeć ma prawo do edukacji, rozwijania swoich pasji, uprawiania sportu oraz dostęp do nieograniczonej wiedzy dzięki internetowi. A jak wiadomo, tym co najczęściej łączy ludzi i cementuje najtrwalsze przyjaźnie, są wspólne pasje i zainteresowania.

Często poznając kogoś w sieci, na przykład na forum poświęconym naszemu hobby wdajemy się w dyskusję i zaczynamy wymieniać swoimi doświadczeniami z innym użytkownikiem, nie znając jego płci. Dlaczego mielibyśmy zrezygnować z przyjaźni, gdy dowiemy się, że ta osoba jest kobietą?

Problemy w przyjaźni damsko-męskiej

Pomimo faktu, że każda przyjaźń jest piękna i warto w nią inwestować swój czas i zaangażowanie, warto zdawać sobie sprawę, że przyjaźń damsko-męska wiąże się z pewnymi trudnościami.

Jedna ze stron chce czegoś więcej

Najczęstszym powodem rozpadu przyjaźni pomiędzy kobietą i mężczyzną jest nieodwzajemnione uczucie jednej ze stron. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy ktoś angażuje się w przyjaźń, od początku licząc na to, że przerodzi się ona w związek. Przed taką relacją można jednak się ustrzec. Jeśli od samego początku żywimy do kogoś głębsze uczucia, nie warto tego ukrywać i udawać bezinteresownej przyjaźni, bo jedyne na co możemy liczyć w tym przypadku to friendzone. Tak samo, jeśli widzimy, że druga strona czuje do nas pociąg seksualny, nie powinniśmy liczyć, że zostanie naszym platonicznym przyjacielem. Relacje zbudowane w ten sposób nie mają wiele wspólnego z przyjaźnią i nie ma się co oszukiwać, osoba bardziej zaangażowana emocjonalnie będzie robić wszystko, przypodobać się drugiej stronie. Po skończeniu takiej relacji może się okazać, że nie mieliśmy ze sobą tak naprawdę nic wspólnego.

Przeczytaj:  Czy przy seksie oralnym można zarazić się HIV?

Zazdrość partnera

Kolejną trudnością, jaką musimy pokonać, angażując się w przyjaźń damsko-męską jest zazdrość partnera. Nie jest to łatwy temat, bez względu czy zazdrość dotyczy naszego partnera, czy osoby z którą się przyjaźnimy. Jeśli jednak nasza partnerka jest zazdrosna o przyjaciółkę i chce, żebyśmy ograniczyli z nią kontakt, to chyba lepiej zastanowić się, czy chcemy być w związku, w którym ktoś wybiera nam znajomych i ogranicza naszą wolność. W przypadku partnera naszej przyjaciółki sprawa jest trudniejsza, bo to ona musi rozwiązać ten problem, a dla nas może się to skończyć utratą przyjaciółki.

Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?

Może się zdarzyć, że pomiędzy kobietą i mężczyzną, przyjaźniącym się od wielu lat, coś zaiskrzy. Nie powinno być to powodem do paniki, napięcie seksualne przecież jest czymś naturalnym i nie musimy dawać mu od razu upustu. Jeśli jednak nie są to pojedyncze sytuacje, a faktycznie rodzące się uczucie do drugiej strony, może oznaczać to koniec przyjaźni. Dlatego też w każdej tego typu relacji bardzo ważne są:

  • szczerość
  • otwartość w wyrażaniu swoich uczuć
  • jasne określenie granic.

W wielu filmach i serialach przewija się motyw dwójki przyjaciół darzących się od dawna uczuciem, ale obawiających się do tego przyznać, przez co oboje są nieszczęśliwi i marnują czas, który mogliby spędzić razem. Niestety w prawdziwym życiu też zdarza się to często. A wystarczy otwarcie mówić o swoich uczuciach. Oczywiście może się zdarzyć, że druga strona tego uczucia nie odwzajemnia, ale zawsze lepiej jest to wiedzieć, niż żyć w niepewności. Nawet w takim przypadku, nie musi to oznaczać końca przyjaźni, a nawet nie powinno. Uczucie w końcu minie, a przyjaźń zostanie na całe życie i nie warto z niej rezygnować.

Artykuły z kategorii: