Czy warto kupić auto z komisu? Oczywiście, że tak. Ważne jest jednak, aby był to sprawdzony i godny zaufania komis. Wówczas można mieć pewność, że oferowane auto jest rzeczywiście w takim stanie, jak zapewnia sprzedawca. Niestety nie zawsze można taką pewność mieć. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę kupując samochód w autokomisie. Ważne jest również, aby znać swoje prawa decydując się na taką transakcję.
Jak kupować auto z komisu?
Teoretycznie, komis samochodowy to jedno z najbezpieczniejszych miejsc, w których nabyć można auta. Nie oznacza to jednak, że takiego zakupu można dokonywać w ciemno. Wręcz przeciwnie. Decydując się na zakup samochodu w komisie, uwagę zwrócić należy przynajmniej na kilka elementów. Po pierwsze, jest to umowa. Należy się upewnić, czy jest to rzeczywiście umowa z komisem, w którym chce się dokonać zakupu. W przeciwnym razie trudno będzie dochodzić ewentualnej reklamacji. Po drugie, w żadnym wypadku nie należy wpłacać żadnych zaliczek. Jeśli sprzedawca tego oczekuje, wówczas lepiej jest poszukać innego komisu. Może się bowiem okazać, że wpłaciło się pieniądze, a auta jak nie było, tak nie ma. I po trzecie, brak możliwości jazdy próbnej i chęci sprawdzenia samochodu w warsztacie. Jeśli komis odmawia jazdy próbnej i nie zgadza się na sprawdzenie auta w warsztacie, to jest duże ryzyko, że pojazd jest uszkodzony. Zatem, auto z komisu – czy warto kupić? Tak, ale pod warunkiem, że ma się pewność co do uczciwości sprzedającego i stanu technicznego samochodu.
Jakie formalności przy zakupie auta z komisu?
Mówiąc o formalnościach związanych z zakupem samochodu z komisu, zacząć trzeba od odpowiedzi na pytanie: kupno auta z komisu – faktura czy umowa? Częstą praktyką przy sprzedaży aut przez komisy jest dokumentowanie takiej transakcji jedynie fakturą. Dla kupującego nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. Wiedzieć trzeba, że to bowiem właśnie umowa reguluje wszelkie prawa kupującego. Jeśli już po transakcji okaże się, że auto jest wadliwe, trudno będzie kupującemu bez umowy wyegzekwować choćby prawo do reklamacji. Drugie istotne pytanie brzmi: auto z komisu – kto płaci akcyzę? Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek uiszczenia zapłaty spoczywa na podmiocie, który auto sprowadził z zagranicy. W tym przypadku jest to komis. Dlatego kupujący sprowadzone auto w komisie, pamiętać musi, że to właśnie komis, a nie on musi zapłacić akcyzę. W tym momencie wśród kupujących często pojawia się także pytanie, czy kupując auto z komisu płacę podatek? Jeśli zapłata za pojazd zrealizowana została na podstawie faktury, to kupujący zwolniony jest z obowiązku uiszczenia podatku. Wynika to z tego, że podatek wliczony jest już na fakturze. Jeśli jednak to transakcji dochodzi jedynie na podstawie umowy, wówczas kupujący jest zobowiązany do zapłaty podatku.
Czy po zakupie samochodu można go zwrócić?
Samochód zepsuł się po zakupie, czy można go zwrócić? Wszystko zależy od przyczyny uszkodzenia pojazdu. Jeśli okaże się, że auto w momencie sprzedaży było w fatalnym stanie, ale komis to ukrył, bądź okaże się, że auto było powypadkowe, to nabywca ma prawo domagać się od komisu obniżenia ceny, usunięcia wad, bądź w ogóle odstąpienia od umowy. Innymi słowy, w takich przypadkach zwrot auta po zakupie jest możliwy. Warto tu wiedzieć, że zwrot kupionego samochodu możliwy jest na dwa sposoby. Pierwszy polega na odsprzedaniu auta komisowi za taką samą cenę. Drugi sposób polega na spisaniu umowy anulującej poprzednią umowę. A ile czasu na zwrot samochodu używanego ma nabywca? Teoretycznie rękojmia za wady towaru, w tym przypadku samochodu, trwa 2 lata. Komis może jednak okres ten skrócić do 1 roku. Jest to możliwe właściwe w przypadku towarów używanych. Co jednak ważne, komis musi poinformować o tym kupującego w formie pisemnej.
Kupno auta sprowadzonego z Niemiec – o czym pamiętać?
Jak wspomniano, jeśli chodzi o podatek akcyzowy, to obowiązek jego uiszczenia ma podmiot sprowadzający auto. W tym przypadku jest to właśnie komis samochodowy. Warto na koniec podjąć jeszcze jedną istotną kwestię. Co w sytuacji, w której decydujemy się na kupno auta na niemieckich tablicach? Przede wszystkim należy najpierw sprawdzić ich prawdziwość. Wszystko po to, aby mieć pewność, że nie zostały one sfałszowane. Niestety, ale jeszcze nie tak dawno nierzadką praktyką wśród handlarzy było podrabianie tablic rejestracyjnych samochodów sprowadzonych z Niemiec.