Orientacja seksualna nie jest obecnie tematem tabu i zarówno publicznie jak i w kręgu najbliższych możemy mówić o niej jawnie. Nie oznacza to, że wiemy wszystko na temat upodobań, preferencji i orientacji, które nas otaczają. Modne słowo panseksualność ostatnio zyskało na popularności, ale warto zauważyć, że to określenie znane jest już od początku XX wieku. Sprawdź, co właściwie oznacza panseksualizm i czym różni się od pozostałych orientacji. Czy jest zaburzeniem, dewiacją? 

Czym jest panseksualizm i czym nie jest?

Panseksualizm jest odczuwaniem popędu seksualnego do osób płci przeciwnej, tej samej oraz zwierząt i rzeczy. Panseksualista nie jest ściśle związany z przedmiotem swoich preferencji i traktuje je zmiennie. Jest otwarty a nowe bodźce. Nie ulega wątpliwości, że obiektem pożądania panseksualisty może być po prostu osoba, która wydaje się atrakcyjna nie tylko ze względu na fizyczne aspekty.

Panseksualista nie zamyka się w określonej strukturze upodobań seksualnych, odkrywając swoje emocje w zróżnicowanych sytuacjach. Panseksualizm nie jest zaburzeniem seksualnym i nie został sklasyfikowany w ten sposób podobnie jak homoseksualizm i biseksualizm. Orientacja jest w tej materii indywidualnym odczuciem konkretnej osoby.

Panseksualizm definicja – jak opisać go najtrafniej?

Panseksualizm w definicji jest zespołem zachowań seksualnych, związanych z pożądaniem wobec osób odmiennej, tej samej płci oraz zwierząt i rzeczy. Panseksualizm jest znany już od początku XX wieku, gdy w 1914 roku po raz pierwszy użyto tej nazwy w piśmiennictwie. Osoby panseksualne (pan z greckiego oznacza każdy, seksualizm to oznaczenie płci) mogą być zainteresowane każdym obiektem, niezależnie od wyglądu fizycznego.

Osoby panseksualne posiadają oficjalną flagę, określającą przynależność do tej orientacji podobnie jak osoby ze środowiska LGBT+ posługują się flagą o tęczowych barwach. Flaga panseksualistów złożona jest z trzech poziomych pasów: żółtego, różowego i niebieskiego.

Przeczytaj:  Jak zapewnić niezapomniane doznania mężczyźnie? - techniki, porady, wskazówki

Orientacja panseksualna – czy to niebezpieczne?

Jeśli zastanawiasz się, czy panseksualizm jest orientacją, która Cię określa przede wszystkim zwróć uwagę na swoje upodobania i pociąg seksualny. W tej kwestii porady mogą się nie sprawdzić, a określenie własnych preferencji powinno opierać się o indywidualne odczucia.

Jeśli tkwisz w związku, w którym ogranicza Cię kontakt seksualny z jedną osobą konkretnej płci, warto porozmawiać szczerze i zmienić swoje życie, by być w zgodzie w własnymi przekonaniami. Wtedy warto przearanżować sypialnię i zacząć żyć po swojemu, bez ograniczeń i dyskomfortu, związanego z tworzeniem relacji na siłę.

Twoje samopoczucie będzie zdecydowanie lepsze, jeśli szczerze określisz potrzeby i nazwiesz po imieniu swoją orientację. Nie warto próbować przekonywać się, panseksualizm nie jest niebezpieczny. Jest rodzajem orientacji, którą warto zaakceptować. Wiele celebrytów związanych jest z tego typu upodobaniami, przekonując o normalności tej kwestii.

Czym różni się panseksualizm od biseksualizmu?

Biseksualizm jest jedną z orientacji seksualnych, według której popęd seksualny dotyczy osób tej samej płci oraz osób płci przeciwnej. Jest to szerokie ujęcie preferencji seksualnych, jednak dotyczy ono kontaktów z ludźmi. Może przybierać formę popędu do kobiet lub mężczyzn lub być związany z chęcią utrzymywania relacji seksualnych z obojgiem przedstawicieli płci jednocześnie.

Panseksualizm jest pojęciem szerszym, które w odróżnieniu od biseksualizmu jako obiekt pożądania może uznać nie tylko osoby, ale rzeczy. W tej kwestii nie mamy na myśli płci, a jednostkę. Ważne jest indywidualne podejście i relacja. Może o nim decydować uroda lub inne czynniki, dzięki którym osoby o tej orientacji czują się dobrze. W odniesieniu do pozostałych orientacji panseksualiści mają ogromne możliwości i korzystają z wielu sposobów na osiągnięcie satysfakcji. Ważne jest w tym względzie określenie i świadomość swoich potrzeb oraz otwartość, dzięki której w panseksualizmie można osiągnąć spełnienie.

Artykuły z kategorii: